FAQ – Časté otázky


img
CO MOŽNÁ JEŠTĚ NEVÍTE


CzechEnglishFrenchGermanItalianNorwegianPolishPortugueseRussianSpanishSwedish

Jak začínat stahování (vyhledávání)?
Chci například CD od skupiny Accept – s názvem Breaker. Pomocí kláves CTRL+S nebo velké lupy v liště dc programu otevřu okno Vyhledávání. Zadám slova: accept breaker a spustím vyhledávání

Jak něco rychle vyhledat: Napište do chatu hubu (funguje to i v okně PM) např. toto: /search hitman .avi (vyhledá vám to uvedený film atd.) Pokud víte, jak se film jmenuje přesně, napíšete hitman.avi – pokud neznáte přesný název – napište hitman .avi s mezerou mezi výrazy. Ve výsledcích si vyberu odpovídající soubor (nejlépe ten, který má co nejvíce lidí) a od jednoho z těchto lidí (ale můžete i od více) si stáhnu Seznam souborů (neboli filelist), abych se přesvědčil, že má to CD celé a ne třeba jen složku s jednou písničkou. V Seznamu souborů tohoto uživatele si označím celou složku (v případě že chci celé CD) a dám Stáhnout (použijte kontextové menu pravého tlačítka myši). Po chvíli se začnou vyhledávat stejné písničky u všech, kteří mají totožné skladby (musí mít stejné TTH) a pokud jsou volné sloty – začne stahování.

Pokud byste ve výsledcích vyhledávání klikli přímo na některou složku a dali ji stáhnout, mohlo by se stát (a často se stává), že tuto složku a v ní obsažené písníčky má pouze tento člověk! Pokud se vám odpojí uprostřed stahování CD – skončili jste…
U větších souborů (třeba film nebo DVD se hrou) byste tím pádem skončili třeba na 90% a nedostahujete to.
Pokud začínate stahovat soubor, který má více lidí – při odpojení jednoho vám zůstávají ty ostatní zdroje a je větší pravděpodobnost, že soubor nebo složku dostahujete.

Rozdíl mezi bit – byte (bit a bajt)
Dost lidí v tom má zmatek a proto se to pokusím uvést na pravou míru.tyt
Nejlépe na příkladu:
1 b = 1 bit (základní jednotka, dosahuje stavy 1 a 0)
1 B = 1 byte (čte se bajt) – a skládá se z 8 bits (8 bitů – značených 0-7)
1 kB = 1024 bytes (bajtů) – 1 kilobajt
1 MB = 1000 kB (kilobajtů) = 1000 x 1024 B – 1 megabajt

To jsou obecné údaje, které málokoho zajímají. Problém však nastává, když máme například spočítat počet odesílacích slotů (podle uploadu). Zde platí:
Rychlost Uploadu (kilobity/s) podělíme 8 (osmi) a dostaneme rychlost v kB/s (kilobajt za sekundu):
256 kbps = 32 kB/s (256/8)
512 kbps = 64 kB/s (512/8)
1 Mbit = 128 kB/s (1024/8) atd.
Uživatelé, kteří mají upload větší než 100 kB/s mají v některých dc klientech před nickem ikonu s červenou bombou. Rychlosti vašeho downloadu jsou pro počítání slotů nepoužitelné!

Proč mi to nehledá a nestahuje?
Pokud Vám Vyhledávání nepřináší vůbec žádný výsledek, ani když zadáte např. slovo ‚setup‘ (to má obrovská spousta lidí), jste pravděpodobně Passive uživatel, ale máte nesprávně nastaveno Active. Přepněte se do Passive módu v Nastavení klienta na záložce Nastavení připojení (Connections settings) – volba Firewall (passive, worst case). Více o nastavení Active – Passive najdete třeba na tomto odkazu.

Proč mi to nestahuje?
Pokud Vám klient ve spodní části okna píše Nejsou volné sloty nebo Čas pro připojení vypršel (třeba i v angličtině), pak je to způsobeno tím, že dotyčný má všechny sloty pro odesílání obsazené. Nezbývá než čekat, až se nějaký uvolní, anebo mu napsat PM o extraslot (pravé tlačítko myši – Poslat soukromou zprávu). Pokud tam máte ‚Vypšel čas…‘ prostě se z nějakého důvodu nelze připojit na protější počítač. Pokud si nastavíte mod Active, ale ve skutečnosti jste Passive, tak vám to taky stahovat nebude!

Na čem záleží rychlost stahování?
Rychlost stahování záleží na Vaší rychlosti (downloadu) a rychlosti odesílání (uplodau) vašeho protějšku, dále na počtu nalezených zdrojů a počtu slotů, které se vám podaří dostat. Rychlost stahování lze relativně zvýšit používáním klienta se segmentovým stahováním, kterým můžete stahovat najednou od více lidí stejný soubor a kdy se rychlosti jednotlivých zdrojů sčítají. Segmentové stahování používá dnes už většina dc klientů – například Strong 2.05 v sekci Downloads.

Můžu nějak ovlivnit rychlost odesílání?
Ano – například tím, že nemáte otevřených zbytečně mnoho odesílacích slotů. Rychlost Vašeho uploadu se pak dělí mezi tyto sloty a logicky klesá odesílací rychlost na jeden slot.
Další možností je nastavit odesílací rychlost v nastavení Limity (Limits) v nastavení dc klienta. Je možno použít i NetLimiter – ovšem nesmí být nastavený nižší limit, než je na hubu povoleno (většinou 5-7 kB/s na každý slot). Na některých hubech je použití NetLimiteru zakázáno úplně!

Kde se nastavují odesílací sloty?
Ve většině DC klientů sloty nastavíte na záložce:
Soubor – Nastavení – Sdílení – Odesílací sloty (anebo nastavte Poměr slotů (Slot ratio) na 1 – pro automatické nastavování počtu slotů podle počtu připojených hubů (ale nezapomínejte, že počet hubů a otevřených slotů je daný vaší rychlostí UPLOADU).

Jak správně nastavit odesílací sloty?
Na každém hubu je dána minimální rychlost uploadu/slot. To znamená, že musíte mít otevřeno maximálně tolik slotů, aby na každý z těchto slotů vyšla tato minimální rychlost. Na většině hubů se vyžaduje minimální rychlost 5 kB/s (na každý slot) – na některých je však vyžadována rychlost/slot vyšší – většinou je to uvedeno v pravidlech hubu.

Upozornění: Častý omyl – když máte např. rychlost netu 1024/128 – tak rozhodující údaj je 128. Podle tohoto údaje se nastavuje počet odesílacích slotů a zároveň počet hubů, na které se můžete připojit! Například uváděná rychlost 1024 kbps by spadala do typu připojení Cable – ale vzhledem k tomu, že máte upload 128 kbps – tak nastavujete typ připojení JEN Modem nebo ISDN (můžete být na 3 hubech a mít 3 odesílací sloty).

Příklad:
Mám odesílací rychlost (upload) 256 kbps = 32 kB/s
Na 1 slot počítám 5 kB/s – tzn. 32 : 5 = 6 (zaokrouhleno)
Můžu tedy nastavit 6 odesílacích slotů; a protože mám 6 slotů, můžu být zároveň připojený na 6 hubech. Platí pravidlo 1 : 1 (tzv. Slot ratio)
Nejjednodušší řešení dodržení poměru hub/slot je nastavení tohoto Poměru slotů v klientovi (většinou na záložce Sdílení) – na 1. (Pozor! Nezaměňujte za Odesílací sloty!) Potom se Vám budou sloty otevírat automaticky podle počtu hubů, na které jste připojeni.

Počet hubů a slotů podle vašeho UPLOADU je uveden níže:
– do 64 kbps – max. 2 huby/sloty
– 128 kbps – max. 3 huby/sloty
– 256 kbps – max. 6 hubů/slotů
– 512 kbps – max. 12 hubů/slotů
– 1024 kbps – max. 24 hubů/slotů
– vyšší – adekvátně (s ohledem na min. rychlost uploadu na každý slot)

Upozornění: Sloty musí být nastaveny podle vašeho reálného (skutečného) uploadu! Můžete mít např. připojení 4M/1M – ale reálný upload v tomto případě nikdy 1M nedosáhne… (ztráty na lince, komunikace nutná pro provoz netu, současný upload jinou aplikací, atd.).

Jak poznám, jestli jsem Active nebo Passive?
Tady nahoře na stránce vidíte svoji IP adresu, se kterou jste připojeni i na hub. Porovnejte ji s IP adresou na Vaší síťové kartě. Svoji IP na síťové kartě si zjistíte v menu Start – Spustit – tam napište cmd – potom napište ipconfig anebo ipconfig /all – zobrazí se Vaše vnitřní IP adresa. Pokud se shodují s tou na této stránce (ve žlutém políčku) – jste velmi pravděpodobně Active. Pokud jsou různé – jste Passive.
Více: na stránce Active – Passive.

K čemu je dobrá registrace na hubu?
Když si zaregistrujete na hubu svůj nick (příkazem +regme), nikdo jiný se nemůže se stejným nickem připojit na hub. Hlavní výhoda je však v tom, že nedostanete ban za někoho jiného v případě, že jste na tzv. sdílené IP adrese. Operátoři totiž vyhledávají „závadné“ soubory a jejich uživatele nuceně odpojí (zabanují). Tím dochází k blokování přístupu na hub jednak podle nicku, ale také k blokaci přístupu z určité IP adresy. Pokud máte tu smůlu, že sdílíte tuto adresu s „hříšníkem“, nedostanete se na hub ani Vy.
Registrací nicku se Vás tento ban nebude týkat…

Co se nesmí sdílet?
Seznam většiny zakázaných položek bývá v rules (pravidlech) hubu. Pravidla si zobrazíte napsáním příkazu +rules na chatu hubu.
Snad na všech hubech nejsou povoleny tyto soubory:
– nedotažené (koncovka .dctmp, .bc!, part.met.bak a další)
– instalace systému a programů (soubory wab.exe, ntuser.dat a další)
– nezákonné porno (název obsahuje preteen, incest, lolita atd.) Více o tom, proč a co se nesmí sdílet je uvedeno ZDE. Pokud si nejste jisti svým sdílením – požádejte operátora o kontrolu.

Jaký je rozdíl mezi Active a Passive?
Pokud víte určitě, že máte veřejnou (pevnou) IP adresu, jste pravděpodobně Active. Jestli máte nebo nemáte veřejnou IP adresu je většinou uvedeno ve smlouvě s providerem (poskytovatelem připojení).

Rozdíl mezi Aktivním a Pasivním je v tom, že Active může tahat ode všech, zatímco Passive může stahovat jen od Active. Vzhledem k tomu, že aktivních je na hubech jen cca 1/4 uživatelů, omezení pro Pasiva je značné. Proto je nesporně výhodnější být A (ale je to většinou podmíněno veřejnou IP adresou). Veřejnou IP získáte smlouvou se svým providerem (někde se platí měsíční poplatek, někde zase jednorázový poplatek, a někde je zdarma).

Nastavení Active – Router – nasměrování portů
Jestliže jste dohodnuti s vašim poskytovatelem připojení (providerem), že vám nasměruje určité dva porty (TCP i UDP), tak si tyto přidělené porty nastavíte i v klientovi v sekci Připojení a pak jste navenek nastaveni jako Active user. Ovšem ochota i schopnosti různých „místních“ providerů bývá různá a je to na jejich dobré vůli (není to jejich povinost). Speciální odkaz na nastavení active modu!

Wi-fi – Router – Notebook
Hromada lidí si pořídila notebook a tím si na sebe upletli bič v podobě wi-fi připojení k internetu. Většinou se to doma (pokud máte ještě i stolní PC) provádí pomocí routeru, jejich typy a nastavení najdete zde: Port Forward

Proč mě vyhodili za nick?
Existují určitá pravidla pro tvorbu nicku (přezdívky). Nedodržují se sice striktně na všech hubech, ale snad všude ‚milují‘ uživatele jako user123456789, [YT][BT][YAGO]NECOAPODOBNE…
Pokud chcete předejít potížím, nepoužívejte všechna písmena velká, jen jeden prefix (to je to [CZ] – [SK] a pod.), neopakujte často stejné znaky v nicku a nepoužívejte nesmysly, které upoutávají pozornost operátorů…
Info: v Soubor – Nastavení – Hlavní – si nastavíte nick pro všechny huby. Ovšem ve Vlastnostech hubu (Ctrl+F) si lze nastavit nick pro každý hub zvlášť. Některé huby vyžadují specifické prefixy (např. [REG], [VIP] a pod.) Přednost pak má ten nick, který je nastaven ve Vlastnostech hubu.

Co to je TTH a Magnetlink?
TTH (tiger tree hash) je speciální vygenerovaný 39-ti místný kód, který je unikátní pro každý soubor. TTH se nezmění, i když soubor přejmenujete. Vyhledáváním podle TTH máte zajištěno, že jde o naprosto stejný soubor, třebaže je jinak pojmenovaný. Příklad: Neconejak.avi a Doom 3.avi budou stejný film, třebaže to z názvu prvního souboru není zjevné. Budou-li mít shodné TTH – je to tentýž film.
Magnetlinky jsou speciální dc odkazy, pomocí kterých můžete zahájit buď vyhledávání anebo stahování souboru. Kliknutím na: magnet:?xt=urn:tree:tiger:UMQB7FXSTN4QARZDPPMNWEB
ADX6SB4GQA5DFCBQ&xl=4941824&dn=11.+Wait+for+You.mp3 začnete vyhledávat (nebo stahovat) uvedenou písničku.
Pozor: tento magnet je jen pro příklad – jsou zde zalomené řádky!
Stránky s magnety filmů a her jsou na Magnety Misakov popřípadě na DC Magnety

Dostal jsem ban za sdílení DC klienta
Uživatelé dělají chybu v tom, že nasdílí CELÉHO dc klienta, včetně jeho podsložek a přitom stahují soubory do podsložek v klientovi. Operátorům ve vyhledávání vyskočí soubory Hashdata.dat (větší než 1 MB) nebo Hashindex.xml popřípadě Queue.xml.bak – což svědčí o sdílení použitého dc klienta (nasdílený použitý dc klient je považován za instalovanou aplikaci) anebo nedotažené soubory (např. dctmp, které se nesmí sdílet).
Opatření: nesdílejte použitého dc klienta. Pokud jej chcete sdílet, nasdílejte jej v archivu (např. zip, rar, 7z) bez přidaných souborů. Pokud si totiž stáhnete dc klienta a sputíte jej, vytvoří si svoje pomocné soubory, které obsahují vaše nastavení a ostatním jsou k ničemu. Pokud už jste zvolili tento nešťastný způsob, sdílejte pouze podsložku Downloads a podobně (lze nastavit na záložce Sdílení (Sharing).

Dostal jsem BAN za někoho jiného
Pokud se vám při pokusu o připojení na hub zobrazí hláška o banu – ale u položky Nick není váš nick, dostali jste ban za někoho jiného, kdo je s vámi na společné IP adrese.
Doporučení: zaregistrujte si na hubu nick (přezdívku) příkazem +regme – pak se vás bany na sdílené IP adrese nebudou týkat.

Za co lze dostat BAN
1. nedovolené porno – hodnotí se podle slov, obsažených v názvu! Nepovolená spojení např. preteen, animal porn, rape porn, incest porn, lolita porn atd. Není podstatný obsah – ale název souboru! Operátor nebude stahovat takto pojmenované soubory, aby zkontroloval obsah – většinou je uživatel automaticky zabanován rawem!

2. nedotažené soubory – soubory s příponami anebo obsahující .dctmp, .jc!, .bc!, incomplete~, download10, __ARESTRA__, a další.

3. nastavení poměru hub/slot – ideální je 1:1 (na kolika hubech jste připojeni, tolik odesílacích slotů). ALE: viz další 2 body…!

4. velký počet připojených hubů – a málo odesílacích slotů

5. naopak – velký počet odesílacích slotů (neodpovídající možnostem vašeho uploadu) – na každý odesílací slot musí připadat minimálně 5 kB/s

6. omezení uploadu (Netlimiter nebo Upload limit v klientovi pod danou hranici v kB/s)

7. sdílení systémových nebo nainstalovaných aplikací (nesmí se sdílet Windows, Program files (pokud tam máte nainstalovaného dc klienta a stahujete do jeho složek, tak sdílejte JEN tuto složku downloadu), Documents and settings (nesdílejte CELÉ – obsahují systémové složky)

8. neužitečné, špatně pojmenované a příliš velké soubory – nasdílené jen pro dosažení objemu sdílení (např. různá ‚domácí‘ videa, nepřiměřeně velká videa ve formátu avi, mpg, záznamy z HDTV, různé ‚wav‘ sety, nasdílené rozbalené instalace, nepojmenované hudební soubory a další)

9. nepleťte si DC s Torrentem – nesdilejte částečné archívy. Pokud některá část chybí – uživatel to pozná až to bude chtít extrahovat (a to je poněkud pozdě)!

10. dále můžete být banováni za neslušnost na chatu, posílání odkazů na weby nebo jiné huby (jak na chatu tak na PM), nevhodný nick nebo prefix nicku, a pod.

11. na hubech je většinou puštěný tzv. forbid – plugin hubsoftu, který automaticky hlídá odkazy na weby nebo huby, určitá slova, opakující se znaky nebo použití např. azbuky.

12. operátoři používají skripty, kterými vyhledávají ve sdílení userů a které provinilce automaticky odpojí při nalezení závadného obsahu nebo špatného nastavení dc klienta

Je doporučeno po připojení na hub přečíst si Pravidla hubu (zobrazíte je většinou příkazem +rules). Dodržením většinou jednoduchých pravidel předejdete zbytečným potížím.

Jak mám něco odsdílet (nasdílet)?
Jednoduchá odpověď je: Jak jste to nasdíleli, tak to i odsdílíte…
Ve většině DC klientů je volba sdílení v Soubor – Nastavení – Sdílení neboli File – Settings – Sharing. V okně odškrtnete (pokud chcete sdílet – tak zaškrtnete) složky, které budete sdílet (samozřejmě za dodržení podmínek o povoleném sdílení – viz. Rules (Pravidla). Po provedení změn ve sdílení je třeba obnovit Seznam souborů (filelist) – pomocí klávesové zkratky CTRL+E anebo napsáním /refresh (i s lomítkem) na hlavní chat hubu.
Pokud neobnovíte seznam souborů, hrozí vám ban (nucené odpojení) za neshodující se objem dat ve sdílení a ve filelistu! Vaše sdílení pak bude označeno jako FAKE (falešné) a budete banováni (většinou automaticky).

Jak můžu odpovědět userovi v chatu?
Pokud chcete někomu napsat nebo odepsat na chat hubu, není nutné vypisovat nick ručně, ale stačí kliknout na usera pravým tlačítkem myši a vybrat „Poslat veřejnou zprávu“. Šikovnější možnost je nastavení v Soubor – Nastavení – Pokročilé – Pro experty (Strong 2.04) a zvolit u Dvojklik na přezdívku v chatu a Dvojklik v seznamu uživatelů volbu Poslat veřejnou zprávu. Potom stačí v hlavním okně hubu dvojklik na uživatele (buď v chatu anebo v seznamu userů) a jméno se objeví v odesílacím řádku.

Proč od někoho nemůžu stáhnout seznam souborů (filelist)?
Důvodů, proč nelze stáhnout seznam souborů může být několik:
– uvědomte si, že Passive může stahovat JEN od Active uživatele (i filelist)
– pokud to píše, že nejsou sloty pro filelist, tak buď od dotyčného zrovna někdo ty listy (nebo malé soubory) stahuje anebo to má špatně nastavené, anebo je to faker s uzavřenými sloty
– někdy mají uživatelé špatně nastaveného DC klienta (jsou nastaveni jako Active, ale ve skutečnosti jsou Passive)
– někdy trvá připojení k protějšímu PC poměrně dlouho (důvod je ve hvězdách)
– pokud jste na hubu delší dobu, seznam uživatelů nemusí souhlasit (uživatel se třeba odpojil, ale jeho nick zůstal v seznamu) – pak neškodí občas kliknout pravým tl. myši na kteréhokoliv usera v seznamu userů a v nabídce zvolit ‚Obnovit seznam uživatelů‘. V některých klientech je omylem uváděno ‚souborů‘ – ale je to docela spodní volba… Pak se vám objeví aktuální uživatelé na hubu.

Jak někomu můžu dát Extra slot?
Jde to udělat několika způsoby – vždy je to v kontextové nabídce (pravé tlačítko myši) po kliknutí na jméno (nick) uživatele. Klikněte na usera buď v seznamu userů (hlavní okno programu) anebo ve Frontě pro odesílání. Pak zvolíte Extra slot – a dobu, na jakou jej přidělíte. Extraslot se zruší, pokud se od hubu odpojíte vy anebo ten, komu jste jej přidělili. Pokud chcete někomu dát extraslot trvale, je třeba dát uživatele do Oblíbených a zaškrtnout políčko vlevo.

Co udělat se souborem ISO, BIN, MDF, NRG, IMG a podobně?
Časté dotazy: stáhnul jsem z netu hru a má koncovku BIN (nebo ISO, NRG, MDF, IMG…) Jak to mám vypálit, otevřít, nainstalovat, prohlížet? Co s tím mám udělat? tyt Jsou to image (obrazy) CD nebo DVD, vytvořené vypalovacími softy, jako jsou Alcohol 120%, Nero, CloneCD a dalšími. Jsou to kopie disků her, filmů, software atd. Prostě čehokoliv. Ve většině případů se takový obraz nainstaluje pomocí tzv. „virtuální“ mechaniky. Takovou mechaniku vám vytvoří už zmiňovaný Alcohol 120% nebo Daemon Tools. V nastavení těchto programů si přidáte do složky Tento počítač další (virtuální, imaginární) diskovou jednotku, ke které pak připojíte obraz (image) ve výše uvedených formátech. Většinou se spustí automaticky instalace. Další k tématu najdete tady.

Co je to segmentové stahování?
Segmentové stahování je možnost simultánního (současného) stahování různých částí jednoho souboru od jednoho nebo více uživatelů najednou. DC klient si ‚rozkouskuje‘ soubor na části (segmenty) o určité velikosti (několik set kB až několik desítek MB) a ty pak odesílá podle požadavků protějších dc klientů. Tím pádem můžete stahovat jeden film například od 5-ti lidí najednou (samozřejmě různé části = segmenty). Rychlosti jednotlivých downloadů od různých lidí se pak sčítají. Pokud se vám podaří chytnout více slotů od jednoho uživatele, pak se sčítají i tyto rychlosti.

Náhled videosouboru během stahování
Během stahování si můžete prohlédnout stahovaný film (videoklip) pomocí programu AviPreview – bývá ve složce s vaším DC programem – pokud jej tam nemáte, stáhněte si jej například na tomto webu v sekci Downloads. Předejdete tím stažení něčeho jiného (nebo v jiné kvalitě), než je uvedeno v názvu souboru! Prohlížečů nedotažených videosouborů existuje více – např. KMPlayer nebo VLC player. Použití: pokud máte některý z programů v PC, musíte si jej nejdříve v DC klientovi nastavit – na záložce Soubor – Nastavení – Náhled souboru. Pak už stačí během stahování kliknout pravým tlačítkem myši na stahovaný soubor a v menu zvolit Náhled. Někdy to nefunguje hned – záleží na tom, jaký kus máte už stažený (někdy se nemusí stáhnout hned začátek filmu, ale část např. uprostřed filmu).

Jak aktualizovat DC klienta na vyšší verzi?
Vypněte stávajícího klienta. Nového DC klienta si můžete stáhnout třeba v sekci Downloads na tomto webu. Zálohujte si složku Settings vašeho stávajícího klienta, Pokud aktualizujete klienta, který je v archívu ZIP nebo RAR (neinstaluje se), archiv rozbalte a jednoduše přepište starého klienta. Obsah zálohované složky Settings pak přepište do odpovídající složky (potvrďte přepsání souborů). Zůstanou vám všechna nastavení vašeho starého klienta. Obdobně postupujte i u instalačky (zálohujte složku Settings) a obsah složky pak přepište do nového klienta. Pokud není rozdíl ve verzi příliš velký, mělo by to být v pořádku – v každém případě si projděte nastavení nového klienta a zkontrolujte si cesty (k češtině nebo složky, kam ukládáte stažené soubory a podobně).

Automatické porovnávání fronty
Ponechte Vypnuto, protože jinak byste se snažili zbytečně stahovat filelist ode všech uživatelů na hubech (a to můžou být v některých případech i tisíce, takže byste asi nedělali nic jiného).