Disident a znalec Číny, který odvrhl Havla: Bursík lže, s Tibetem je to úplně jinak. A Dalajláma… | ParlamentniListy.cz

Ráj na zemi? Sekání rukou, vypichování očí a další tresty

„Celý folklór věšení tibetských vlajek se zakládá na lžích a hlavně na mýtech. Prvním z těch mýtů je tvrzení, že Tibet byl ráj na zemi. Každý se ale může na internetu podívat, že to byla feudální společnost, kde lidem sekali ruce, uši a vypichovali oči. Fungovala tam kastovní společnost, a když nižší kasta nedodala do kláštera obilí a neživila mnichy, tak jim třeba vypíchali oči a podobné drakonické tresty. Tohle přece není něco, co bychom měli podporovat a vzývat,“ konstatuje znalec Číny.

Druhým mýtem je podle něho tvrzení, že Tibet nikdy nebyl součástí Číny. „Kromě historických faktů existují i západoevropské atlasy světa z 19. století, kde všude je Tibet zakreslen jako Čína. Až v době, kdy v roce 1911 padlo v Číně císařství, které bylo vnitřně i zvnějšku velmi oslabené, ve Lhase toho využili a v roce 1913 si vyhlásili samostatnost. Tibet nikdy nebyl samostatným státem s vlastní historií, to oni pouze prohlašují a odkazují na dobu, kdy byl v Číně velký nepořádek včetně občanské války a japonské okupace a stát neměl pod kontrolou celé své území,“ vysvětluje Pavel Křivka.

Zdroj: Disident a znalec Číny, který odvrhl Havla: Bursík lže, s Tibetem je to úplně jinak. A Dalajláma… | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran.

Zasláno v Pondělí, 5. Květen 2014 v 22:50 a zařazeno do kategorie Zprávy z tisku. Můžete sledovat ohlasy na příspěvek pomocí RSS 2.0 feed. Reakce jsou momentálně uzavřeny, ale můžete mít zpětný odkaz na tuto stránku.

Komentáře jsou uzavřeny.