BIN ISO MDF NRG


IMAGE (OBRAZY) DISKŮ CD NEBO DVD formát BIN, ISO, MDF, NRG, IMG

Objevují se dotazy: Co mám udělat se souborem nebo v čem otevřít soubor, který má příponu .bin, .iso, .mdf, .nrg, .img ? Jsou to tzv. image – neboli obrazy disku, tedy přesné kopie CD nebo DVD – mohou obsahovat film, hudbu, software, hru, ale v podstatě cokoliv.


CzechEnglishFrenchGermanItalianNorwegianPolishPortugueseRussianSpanishSwedish

CO SE DÁ S TAKOVÝMI SOUBORY UDĚLAT?

1. Všechny tyto soubory můžete vypálit na nová CD nebo DVD média pomocí vašeho vypalovacího softu.

2. Pokud je nechcete hned vypalovat – můžete si jejich obsah nainstalovat do PC pomocí tzv. virtuální mechaniky. K vytvoření virtuální mechaniky slouží několik programů, ale nejznámější pro tento účel jsou asi Daemon Tools a Alcohol 120%.

3. Za předpokladu, že máte nainstalován Alcohol 120%, stačí v nabídce Tento počítač kliknout pravým tlačítkem myši na písmeno mechaniky, kterou Alcohol vytvořil a v nabídce zvolit Připojit image. V otevřeném dialogu zadáte cestu k uvedenému souboru. Pokud se vám tam tento soubor neobjeví, rozklikněte dole roletku a nechte si zobrazit všechny soubory. Kliknutím na tento image soubor se natáhne na zvolenou mechaniku a většinou automaticky spustí instalace.

Pokud se tak nestane a instalace se nespustí – dejte v nabídce Tento počítač – Prozkoumat – a spusťte instalaci ručně (většinou spuštěním souboru setup.exe).
Samozřejmě že možnost ‚natáhnout‘ image je přímo v Alcohol 120% – ale pak pokud se nespustí instalace automaticky, musíte přejít stejně do Průzkumníka a spustit (případně prohlížet) obsah disku odtamtud.

4. Pokud máte nainstalován program Daemon Tools – ke stažení například zde. Kliknutím na ikonku u hodin zobrazíte nabídku, kde zvolíte Mount Image – a zvolíte mechaniku, na kterou se obraz disku připojí.

5. Pokud chcete obrazy disku doopravdy otevřít – ‚pitvat‘ – tj. prohlížet a upravovat jejich obsah, docela vhodnými nástroji jsou např. programy Isobuster nebo Magic ISO Maker. Jsou ke stažení například na Stahuj.cz

Docela všestranný nástroj pro manipulaci a konverzi mezi formáty je Power ISO – ke stažení například na Stahuj.cz Je to sice trial verze, ale to už je vaše starost

PŘEHLED NĚKTERÝCH PŘÍPON SOUBORŮ

 • Přípona – popis
  .MDF – image vytvořené v Alcohol 120%
  .MDS – descriptor vytvořený Alcoholem 120%
  .IMG – image vytvořené v CloneCD
  .NRG – image vytvořené v software NERO
  .BIN – binary file
  .CUE – descriptor CD-image (.bin file)
  .ISO – image vytvořené ISO Busterem

Pokud se vám nebude dařit uvedeným postupem nainstalovat program nebo hru,
lze se zeptat v chatu hubu – operátoři nebo ostatní uživatelé hubu vám případně poradí.