Active – Passive

Linka

CO TO JE VEŘEJNÁ – PEVNÁ – SDÍLENÁ IP ADRESA? JAK BÝT ACTIVE ZA ROUTEREM?

CzechEnglishFrenchGermanItalianNorwegianPolishPortugueseRussianSpanishSwedish
img
Neveřejná (privátní) IP adresa je dostupná pouze v síti providera, ve které jste připojeni. To znamená, že na váš počítač není ‚zvenku‘ vidět. V celé síti internet pak není počítač natolik vystaven útokům z internetu (viry, spam atd.). Tyto IP adresy neumožňují přímou komunikaci s jinými počítači v internetu. Na bráně do Internetu (u providera) dochází k tzv. překladu privátních IP adres na veřejné IP adresy. Běžně se to děje například když si prohlížíte webové stránky. K tomu je určena jedna společná veřejná IP adresa. Z pohledu Internetu to vypadá, že to je jeden počítač a členové v síti jsou skrytí za touto společnou adresou.

Problém nastane, když přijde požadavek z Internetu na službu (např. www stránky), která je uvnitř sítě vašeho providera. Tato žádost přijde na společnou veřejnou IP adresu, ale požadavek nic neobslouží. Není totiž jasné, který počítač v síti ho má vlastně obsloužit. Pokud má nějaká privátní IP adresa přiřazenou svou vlastní veřejnou IP adresu, potom je jasné, který počítač má požadavek obsloužit a tento počítač je přímo viditelný z Internetu.

Veřejná IP adresa je dostupná z celé sítě internet – umožňuje využití aplikací vyžadujících přímé TCP/UDP spojení. Před napadením svého PC z internetu si musí uživatel sám chránit počítač vlastním softwarem (pomocí firewallu a antiviru).

Výhody a nevýhody veřejné IP adresy:
Výhody: přímá dostupnost počítače z internetu, je možno provozovat veřejné serverové služby (např. web, FTP), přímá komunikace mezi programy (např. přenos souborů)

Nevýhody: nejste chráněni proti útokům virů a hackerů – musíte použít vlastní firewall a antivir, určitá ztráta anonymity a značné riziko pro nezkušené uživatele.

Jsem Active nebo Passive? Co se s tím dá udělat?
img
Hlavní problém Passive uživatelů
je tzv. neveřejná (sdílená) IP adresa. To znamená, že nemáte stejnou vnitřní IP adresu (zjistíte v PC ve Vlastnostech připojení) a vnější IP adresu (to je ta, se kterou jste připojeni třeba na tomto webu nebo hubu). Pokud se tyto dvě adresy liší – jste Passive (pasivní) uživatel a tím pádem můžete stahovat (a vyhledávat) pouze od Aktivních. Navíc při sdílené IP adrese je možné, že se vám v určitých intervalech adresa mění… Neplatí to ale vždy: můžete mít od providera nasměrovány UDP a TCP porty – pak se budete jevit jako Active.

Nejjednodušší způsob zjištění = zkouška – (nastavení viz náhled)

V Nastavení připojení se nastavte jako Active (úplně horní volba) a potom zkuste vyhledávat – např. slovo setup nebo beatles (vysoká pravděpodobnost nalezení). Ovšem pozor – pokud jste najednou připojeni na několik velkých hubů, výsledků jsou i desetitisíce a je problematické zastavit vyhledávání

Pokud vám to v modu Active COKOLIV najde – jste ACTIVE. Pokud to nenajde VŮBEC NIC – jste PASSIVE.

Další možností je pokusit se stáhnout Seznam souborů od Passive uživatele (to jsou ti s ikonou zídky – cihlové stěny před nickem). Nastavte se jako Active a zkuste to (ale pozor! – stahujte raději více seznamů, protože vámi vybraný uživatel to může mít špatně nastaveno a může být ve skutečnosti Active). Jako Active můžete stahovat ode všech – jako Passive JEN od Active.

Podstata je v tom, že při sdílené IP adrese se nedostanete k PC Pasivního uživatele, od kterého byste chtěli stahovat, ale pouze na server jeho providera (protože tam je mu řidělena jiná IP směrem do počítače). Aktiv tento problém nemá. To, zda máte nebo nemáte veřejnou IP adresu, je dáno vaší smlouvou o připojení od poskytovatele připojení (providera). Veřejná IP adresa je většinou placená, ale někteří provideři ji poskytují zdarma nebo za jednorázový poplatek. Info byste měli najít na webu svého poskytovatele připojení.

Zjištění vaší vnitřní IP adresy:
1. Start – Spustit – napsat cmd – napsat ipconfig (nebo ipconfig /all). V otevřeném okně uvidíte podrobnosti o vašem připojení.
2. Start – Ovládací panely – Síťová připojení – Připojení k místní síti (Vlastnosti) – Protokol sítě internet (TCP/IP) – Vlastnosti
3. Pravým tlačítkem myši na ikonu v oblasti hodin – Stav – Vlastnosti – Protokol sítě internet (TCP/IP) – Vlastnosti

Zjištění vaší vnější IP adresy:
1. Zde na hlavní stránce – nahoře (ve žlutém rámečku)
2. Napsáním příkazu +myip v okně chatu na hubu (zobrazí se jen vám)
3. Na stránce Whatismyip.com nebo na dalších podobných
4. Po připojení v hlášce od Draculy (nemusí fungovat na jiných hubech, záleží na nastavení hubu). Pokud jsou tyto IP adresy rozdílné (neshodují se), jste Passive, pokud jsou stejné – jste Active. Neplatí to sice na 100%, ale většinou ano (viz. nasměrování TCP a UDP portů providerem). Aktivních uživatelů je na hubech průměrně kolem 30%. To znamená, že pasivní uživatel má mnohem menší možnosti pro vyhledávání a stahování (má méně zdrojů, protože může hledat a stahovat jen od Active userů).

Nastavení volby Active/Passive v DC klientech:

 • Active (Aktivní) – Soubor – Nastavení – Nastavení připojení – Přímé připojení (většinou je to úplně horní volba)
 • Passive (Pasivní) – Soubor – Nastavení – Nastavení připojení – Firewall (pasívní, nejhorší případ)

Další problém může nastat, pokud jste připojeni za routerem. Nastavení routeru se liší podle typu routeru. Souhrn a návody nastavení jsou například na stránce
Port Forward

Výjimky a doporučení
Nastavení Active pokud nemáte veřejnou IP adresu, ale máte nasměrované porty TCP a UDP:

 • Hned na úvod: Musíte mít namapované od poskytovatele připojení porty (TCP i UDP). Bez toho je manipulace s porty a nastavením zbytečná… Takže zvolíme v dc klientovi nabídku Soubor – Nastavení – Nastavení připojení Zaškrtneme políčko Firewall s manuálním přesměrováním portů Do polí TCP a UDP zadáme čísla namapovaného portu (měla by být shodná) – pole TLS necháme tak jak je a odklikneme OK. Pokud jste za routerem, projděte si Průvodce nastavením při použití routeru, uvedeného níže.

Dopručení: Pokud máte sdílenou IP adresu, je možné, že na stejné IP je více uživatelů (desítky i stovky). Pokud se mezi nimi najde bordelář a on bude zabanován, budete automaticky zabanováni s ním, protože máte stejnou IP adresu. Pokud máte sdílení v pořádku, můžete se vyhnout banu za někoho jiného registrací nicku na hubu (napíšete na chat +regme) a počkáte, až vás operátor zaregistruje. Pak se vás nebudou týkat bany ostatních uživatelů na sdílené IP adrese.

line

Nastavení Active módu v DC klientovi, pokud jste za routerem:

Aktivních uživatelů bývá na hubech cca 1/3. Aktivní uživatel stahuje a vyhledává od kohokoliv, Passive může stahovat jen od Active (tím jsou dány omezené počty zdrojů při vyhledávání a stahování). Je zapotřebí předeslat, že žádné z těchto nastavení vám veřejnou IP adresu nevykouzlí, pokud nesplníte podmínky v níže uvedných možnostech (veřejná IP a nebo nasměrované porty). V případě, že máte přidělenou providerem veřejnou (pevnou) IP adresu – zde najdete jak to správně nastavit v klientovi. Pokud veřejnou (pevnou) IP nemáte přidělenou, ale provider vám nasměroval určité porty (TCP a UDP), opět je šance, že můžete být Active uživatelem. Možností, které se mohou vyskytovat, je opravdu dost:

 1. Máme veřejnou IP
 2. Nemáme veřejnou IP a nevíme zda máme router
 3. Nemáme veřejnou IP, popř. máme modem
 4. Nemáme veřejnou IP a máme router bez veřejné IP
 5. Nemáme veřejnou IP a máme nasměrované porty od ISP
 6. Máme router
 7. Nemáme veřejnou IP a máme router s veřejnou IP
 8. Nemáme veřejnou IP, máme router a ISP nám přesměroval porty
 9. Vypnutí Firewall ve Windows XP SP2/SP3
 10. Vypnutí Firewall ve Windows Vista a 7

line